ترمیم کامپوزیت ترمیمی

ترمیم دندان یکی از پرکاربردترین درمانهای دندانپزشکیست که همه ما حداقل یکبار تجربه این درمان را داشته ایم و در معاینه دندانپزشکی در این مورد با ما صحبت شده است .

در این پست قصد داریم در مورد ترمیم کامپوزیت دندان صحبت کنیم ، اما قبل از آن باید در مورد انواع ترمیم دندان بدانیم ، به همین منظور پیشنهاد می کنیم مطلب قبلی ما را در مورد انواع ترمیم دندان بخوانید .

انواع ترمیم دندان

معاینه دندانپزشکی

اما در مورد ترمیم کامپوزیت دندان اگر بخواهیم بیشتر بدانیم ، باید اول در نظر بگیریم جلسه اول دندانپزشکی که برای معاینه تشریف میارین به چه صورت خواهد بود ؟

 

جلسه اول در دندانپزشکی – معاینه دندانپزشکی

 

1- گرفتن تاریخچه و پر کردن پرونده و سوال در مورد بیماریهای عمومی شما و …

۲- معاینه دقیق و با حوصله جهت پیدا کردن پوسیدگی های موجود.

۳- تجویز عکس رادیوگرافی در صورتیکه احتمال وجود پوسیدگیهای بین دندانی باشه .

۴- فرض کنیم مراحل بالا انجام شده و چندین پوسیدگی در دندانهای شما تشخیص داده شده . شما باید تک به تک وقت بگیرید و دکتر شما هم در هر جلسه اقدام به ترمیم یکی از دندانهای شما خواهد کرد.

۵- حالا جلسه‌ی درمان شروع شده و نوع مواد و روش ترمیم دندان ، بستگی به شرایط موجود بسیار متفاوت خواهد بود.

 

 

ترمیم کامپوزیت دندان :

 

یکی از روش هایی که در ترمیم دندان انجام می شود ، ترمیم کامپوزیت دندان می باشد .

تکنیک های مختلفی جهت پر کردن دندان وجود دارد که بر پر کردگی همرنگ دندان می پردازیم این روش روشی بسیار محافظه کارانه (Conservative) می باشد که حداقل تراش دندان صورت می گیرد

کامپوزیت دندان در میان انواع روش درمان پوسیدگی دندان در میان افراد بسیار محبوب است.

مهم‌ترین دلیل این موضوع آن است که یکی از اصلی‌ترین فواید کامپوزیت دندان شباهت آن به رنگ طبیعی دندان است. از این رو افراد با استفاده از کامپوزیت دندان می‌توانند به نتیجه‌ی دلخواه خود در امر زیباسازی دندان جدای از موضوعات سلامتی نیز دست ‌یابند

به ترمیم کامپوزیت ، ترمیم همرنگ دندان یا ترمیم سفید نیز گفته می شود .

کامپوزیت دندان جدای از زیبایی ظاهری، امتیازات دیگری نیز دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به عمر و استحکام آن اشاره کرد. به طور معمول کامپوزیت دندان شما می‌تواند بین ۷ تا ۱۰ سال عمر داشته باشد. جدای از این نسبت به دیگر روش‌های ‌پر کردن دندان نسبت به شکستگی مقاومت بسیار بیشتری دارد.

 

ترمیم کامپوزیت دندان
ترمیم کامپوزیت دندان

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت :

دندانپزشک دندان تحت درمان را ایزوله میکند تا بزاق به آن راه نداشته باشد و دندان خشک بماند.
با کمک دریل دندانپزشکی یا ایر ابریژن (تراش با هوای فشرده) بخشهای آلوده و عفونی دندان برداشته میشوند.
رزین کامپوزیت به صورت لایه لایه در فضای خالی ایجاد شده قرار میگیرد تا دندان پر شود.
نور مخصوصی به هر لایه از مواد پر کننده تابانده میشود تا مواد سخت شوند.
پس از این که دندان پر شد، رزین کامپوزیت شکل دهی میشود تا سطوح و انحناهای آن کاملا مشابه دندان طبیعی شود.
برای پر کردن دندان با کامپوزیت باید مدت بیشتری روی صندلی دندانپزشکی بنشینید.

یکی از دلایل پر کردن دندان با کامپوزیت این است که در مقایسه به  آمالگام (در بخش ترمیمی ، می توانید در مورد این نوع ترمیم دندان مطالعه بیشتری داشته باشید . )  بخش کمتری از ساختار سالم دندان تراشیده میشود بنابراین کم تهاجمی تر است.

علاوه بر این پیوند قوی با دندان برقرار میکند و میتواند فشاری که هنگام جویدن بر آن وارد میشود را به خوبی تحمل کند. کامپوزیت از ساختار دندان نیز پشتیبانی میکند چرا که دندان را در مقابل دمای خیلی سرد و خیلی گرم عایق میسازد.

 

 

مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت

  • این مواد همرنگ دندان هستند که به مراتب زیبایی بیشتری دارند.
  • در این نوع ترمیم ، نیاز کمتری به تراش دندان و یا دریل کردن آن است  ، پس بخش بیشتری از ساختار طبیعی دندان حفظ می شود که خود یکی از ویژگی های خاص می باشد .
  • با کمک نور مخصوصی ( که به آن لایت گفته می شود ) مواد ترمیمی ظرف چند ثانیه سخت میشوند و نیاز به زمان بیشتری ندارد و شما بعد از درمان حتی می توانید غذا میل کنید.
  • این مواد پیوند بسیار محکمی با دندان برقرار میکنند که به محافظت از دندان در مقابل شکستن کمک مینماید
  • شکل دهی به مواد کامپوزیتی برای دندانپزشک راحت تر است در نتیجه شکل نهایی آن خیلی بیشتر شبیه به دندان واقعی خواهد بود
  • آلرژی در این مورد از درمان خیلی کمتر دیده شده است و کمتر فردی به این نوع ترمیم الرژی دارد نسبت به ترمیم آمالگام
  • کامپوزیت عایق حرارتی خوبی است.
  • مواد ترمیمی کامپوزیت امکان انواع ترمیمهای دندانی را فراهم کرده اند و متناسب با رنگ سایر دندان های شما ترمیم انجام می شود .
  • و در بسیاری از مواقع به جای تعویض مواد ترمیمی، میتوان تنها بخش آسیب دیده دندان را پر کرد چرا که مواد جدید کامپوزیت هم به دندان خوب میچسبند هم به پر شدگی پیشین

ما در مطب یکی از خدماتمان تغییر و تعویض پرکردگی دندان می باشد ، خیلی از شما عزیزان ممکن است قصد داشته باشید ترمیم دندان های خود به رنگ سفید داشته باشید نه به رنگ نقره ای .

 

مطب دندانپزشکی – دکتر امیر انتظاری

 

در صورتی که شما قصد دارید ترمیم کامپوزیت دندان خود را در مشهد انجام دهید ، می توانید با شماره 05136040081 در تماس باشید .

 

با ما همراه باشید و ما را به دوستان خود معرفی کنید .

 

شما عزیزان می توانید برای آشنایی بیشتر با درمان ها ، اخبار و آموزش ها ، ما را در اینستاگرام دنبال کنید ، برای مشاهده روی لینک زیر کلیک کنید

 

دکتر امیر انتظاری – دندانپزشک زیبایی مشهد

25 آوریل, 2019

ترمیم آمالگام دندان

زمانی که دندان ما به هر علتی نتواند توسط ترمیم کامپوزیت  ، ترمیم شود ، باید توسط ترمیم آمالگام دندان انجام شود. دو ماده ترمیمی بسیار متداول برای پر کردن دندان کامپوزیت سفید رنگ و آمالگام نقره ای رنگ است. بسیاری افراد هنگام انتخاب جنس مواد پر کننده دندان دچار سردرگمی میشوند چرا که نمیدانند […]

Read More
14 آوریل, 2019

انواع ترمیم دندان

زمانی که ما یک دندان پوسیده داشته باشیم باید به دندانپزشکی ترمیمی مراجعه کنیم و  دندان خود را پر کرده یا ترمیم کنیم ، در اینجا سوالی برای ما پیش میاید که انواع ترمیم دندان چیست؟ بسیاری از افراد با اینکه مدام به طور مرتب از مسواک و نخ‌دندان استفاده می‌کنند، همواره مشکلات دهان و […]

Read More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *